خدمات حرفه‌ای در زمینه‌های مالی، حسابداری، مالیات و بیمه تامین اجتماعی

ارتباط با ما

تهران، خیابان آزادی

info@taraznegaran.ir

خدمات بیمه تامین اجتماعی

خدمات بیمه تامین اجتماعی مجموعه اقداماتی است که در حوزه حسابداری و مالی لازم است در خصوص تعامل مابین مجموعه شما و سازمان تامین اجتماعی صورت بگیرد.

بسته به نوع کسب و کار شما، از «دریافت کد کارگاه تامین اجتماعی» تا «حسابرسی بیمه‌ای» در این زمینه تعریف می‌شود. به‌همین خاطر، ضمن آنکه لازم است مجموعه قوانین مرتبط با این زمینه را بدانید، در خصوص موضوعات فنی‌تر نظیر تنظیم لایحه دفاعیه و حسابرسی بیمه‌ای، ضروری است از مشاوره خبرگان و برونسپاری به مجموعه‌های تخصصی بهره‌مند شوید.

خدمات بیمه تامین اجتماعی مفاصا حساب
خدمات بیمه تامین اجتماعی

وظایف بیمه‌ای کارفرمایان در قبال سازمان تامین اجتماعی

مطابق ماده 148 قانون کار: كارفرمايان كارگاه‌هاي مشمول اين قانون (قانون کار) مكلفند براساس قانون تامين اجتماعي نسبت به بيمه نمودن كارگران واحد خود اقدام نمايند.

لذا لازم است بدانید در صورتی که کسب و کار شما مشمول قانون کار باشد و نسبت به بیمه نکردن پرسنل خود اقدام نکرده باشید، نه تنها مرتکب تخلف قانونی شده‌اید، بلکه جرائم سنگینی در انتظار شماست.

تشکیل پرونده و دریافت کد کارگاه بیمه

نخستین اقدام در قبال سازمان تامین اجتماعی، تشکیل پرونده در شعبه مرتبط با محل جغرافیایی کسب و کار شما و دریافت کد کارگاهی بیمه پس از بازرسی است. پس از دریافت کد کارگاه، شما می‌توانید به صورت ماهانه، لیست بیمه خود را به سازمان تامین اجتماعی ارائه کنید.

نام‌نویسی پرسنل و دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی

در صورتی که پرسنل شما فاقد سابقه بیمه و به تبع آن، فاقد شماره بیمه تامین اجتماعی مستقل باشند، لازم است این اقدام به صورت آنلاین و از طریق سامانه خدمات سازمان تامین اجتماعی صورت بگیرد. همچنین در صورتی که کارکنان شما پیش از این، دارای سابقه بیمه باشند، نیاز است آن‌ها را به کارگاه خود اضافه کنید.

ارائه لیست ماهانه بیمه تامین اجتماعی

برای ارائه لیست ماهانه بیمه هر ماه، از روز اول تا آخر ماه بعدی، فرصت دارید تا این کار را انجام دهید. همچنین پس از ارائه لیست، لازم است نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. حق بیمه معادل 30 درصد حقوق مشمول تامین اجتماعی است که 23 درصد آن بر عهده کارفرما و 7 درصد آن، از حقوق کارمند کسر خواهد شد.

ارائه قراردادها و اخد مفاصا حساب بیمه‌ای قرارداد

در صورتی که نسبت به عقد قرارداد و انجام کار برای سایرین اقدام نمایید، لازم است تا پس از بسته‌شدن قرارداد، نسخه‌ای از آن را به شعبه تامین اجتماعی ارائه کرده و نسبت به دریافت مفاصا حساب بیمه‌ای قرارداد خود اقدام نمایید.

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی

بنابه درخواست شما و به دلیل ضروریات مربوط به بعضی قراردادها یا اقدامات شرکت یا بر اساس تشخیص سازمان تامین اجتماعی، لازم است نسبت به حسابرسی دفاتر شما از نظر بیمه‌ای به صورت دوره‌ای یا سالیانه اقدام شود.

بدین منظور، ضروری است پیش از حضور حسابرس سازمان تامین اجتماعی، اسناد و مدارک شما به صورت کامل و منظم آماده شده باشد.

خدمات ترازنگاران در حوزه بیمه تامین اجتماعی

انجام خدمات پیش حسابرسی بیمه‌ای

اگرچه حسابرسی رسمی بیمه‌ای توسط افراد معتمد سازمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد، اما لازم است تا پیش از بررسی حساب‌های شما، نسبت به حسابرسی داخلی مجموعه اقدام شود.

بررسی اسناد و مدارک و سرفصل حساب‌ها

بررسی تمام اسناد مجموعه شامل لیست‌های حقوق، لیست‌های بیمه، قراردادها، گردش حساب بانکی و غیره، به منظور تطبیق آن‌ها با حسابرسی تامین اجتماعی ضروری است.

مشاوره در زمینه انعقاد قراردادها و جزئیات آن

قراردادهای کاری و پیمانکاری، نه تنها از بعد حقوقی که از بعد مسائل بیمه‌ای نیز نیاز به دقت و ظرافت‌های خاص خود را دارد.

ثبت اعتراض و پیگیری

اگرچه در طی یکی دو سال اخیر، بیشتر مسائل مرتبط با سازمان تامین اجتماعی به صورت الکترونیکی درآمده، اما نحوه ثبت اعتراض و محتوای آن در نوع رسیدگی و به نتیجه رسیدن، اثرگذار است.

مشاوره در زمینه لیست حقوق و بیمه و قراردادهای پرسنلی

قراردادهایی که با پرسنل شرکت منعقد می‌‎شود بر چند نوع قرارداد کار (مدت معین)، پیمانکاری (کار معین) و انواع دیگری است که به تناسب ماهیت، زمان و مبلغ کار، متفاوت خواهد بود.

شرکت در جلسات و هیئت‌های حل اختلاف

در مواردی که واحد درآمد شعبه، موردی را از شما قبول نمی‌کند، مساله به هیئت حل اختلاف سپرده می‌شود و لازم است فرد یا تیم خبره‌ای در این هیات حضور یافته و از حقوق شما دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *